Thursday, 3 January 2013

Kuriozitete


1. Cfare po presin
Vatikani zoteron sasine e duhur te parave te mjaftueshme per t'i dhene fund varferise dy here, ne te gjithe boten.

2. Vdesin per dashuri
Kuajt e detit zgjedhin nje partner pergjate gjithe jetes...dhe kur njeri vdes, qendrojne vetem derisa vdesin dhe ata.

3.Mustaqet e maceve
Ne qofte se i heq mustaqet nje maceje, ajo nuk do te eci mire dhe do te humbase ekuilibrin dhe do te bjere.

4.Tej mase helmuese
Farat e molles permbajne cianur, po te hash 40 ose 50 fara mund te jete vdekjeprurese.

5.Thomas Alva Edison
Thomas Alva Edison, shpikesi i llampes elektrike, kishte frike nga erresira.

6. Pa uje
Nje koala mund te jetoje pa pire uje gjate gjithe jetes se tij.

7. Per dinjitet
Akrepat jane te vetmin te cilet vetevriten, e bejne kur nuk gjejne rruge dalje nga nje situate e rrezikshme.
Eshte shume e radhe qe nje kafshe tjeter t'i vrasi. Gjithmone jane ata, qe i japin fund
jetes se tyre.

8.Mund te bien
Syte e nje hamster-i mund te bien ne qofte se e mbajne me koke poshte.

9.Rendesia e gjumit
Nje person do te vdesi me shpejt kur nuk flen, sesa kur nuk han. Njeriu mund te duroje deri 10 dite pa gjume, ndersa pa ngrene mund te duroje disa jave.

10.Hualli
Ne qofte se pjeseton numrin e bleteve meshkuj me numrin e bleteve femra ne huall, gjithmone do
te dali i njejti numer 3,14159265...

-Anne ♥

Join us on facebook.

No comments:

Post a Comment